İSTANBUL VE DEPREM

tunacakici

İSTANBUL “büyük bir deprem”e hazırlıklı olmalıdır.

Bilinmelidir ki; eğer Istanbul yıkılırsa, Türkiye çok önemli ve kıymetli insan kaynaklarının büyük bölümünü yitirecektir. Bu can ve de mal kayıpları, Türkiye’yi en az 30 yıl geriye götürür.. Eğitim görmüş, lisan bilir mühendisler, doktorlar, hukukçular, ekonomistler, medya mensupları gibi toplumun elit kesimleri bir gitti mi, yerine kolay kolay insan gelmez.. En az 30 yıl ister aynı seviyede insan gücüne kavuşmak.. Bu kıymetli insan kaynağının maddi değeri rakkamlara sığmaz..

Insan kaynağımızı korumak için, Istanbul’daki binalar tek tek kontrolden geçirilmelidir. Türkiye’yi, Avrupa Birliği’ne taşıyacak olan bu nesildir.

Ne var ki, binaların kontrolden geçirilmesi kolay değildir. Herşeyden önce, çok daireli bir apartmandaki bozuk asansörün tamiri için bile yeterli parayı vermeyen/veremeyen birçok kişi, bu kontrol için gereken parayı vermekten kaçındıkları için, aymaz bir tutumla, bina kontrolüne karşı çıkmaktadırlar.

Gerçekten de bu kadar parayı kimse kolay kolay veremez.. Zaten günümüzdeki ortalama gelir düzeyi belli, harcamalar belli, enflasyon belli..

Ancak.. Evet, ancak bir çözüm var..

Bizleri, uygun olmayan zeminlere yapılmış kalitesiz binalarda yaşamaya mahkum eden devlet, bu kusurunu hiç olmazsa hafifletmek için, bu kez, “Zararın neresinden dönülse kârdır” deyip, bir karar almalıdır.. Zemini uygun olmayan yerleri imara açan devlet, binaların projelerini denetlemeyen devlet, uygulamanın projeye uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetlemeyen devlet, imar afları ile projesiz, kalitesiz, çürük yapıların iskana açılmasına izin veren devlet, bu hatalarını bir nebze de olsa, tazmin etmelidir.

Bunun için;

 • Konutların kontrolü mecburi olmalıdır.
 • Kontrol için yapılan masrafların tamamı vergiden düşülmelidir. Kişi ister ücretli olsun, isterse serbest meslek sahibi, bu iş için ödediği meblağı, vergisinden düşmelidir.
 • Kontrol sonucunda binanın tamiri ya da yıkılarak yeniden yapılması durumu söz konusu olursa, bu iş için de yapılacak masraflar vergiden düşülmelidir.

Vergiden düşmek, devletin daha az vergi alacağı anlamına gelir ama unutulmamalıdır ki, bu sayede depremden daha az kayıpla çıkacak olan Türkiye, kendisine gelecek veren ve vergi vermekte olan “vasıflı insan kaynağı”nı kaybetmemiş olacaktır. Altın yumurtlayan tavuğu, kaybetmemiş olacaktır. Geleceği kurtarmış olacaktır. Ayrıca, işi yapacak olanların ödeyecekleri vergi de devlete gelir olacaktır.

Bir işe başlamak, bitirmenin yarısıdır. Dünyayı kateden bir yürüyüş, tek bir adımla başlar..

Vakit geçirmeden, devletin depreme karşı korunma önlemlerini hayata geçirmesinde çok büyük yarar vardır.

BİNALARIMIZI 2007 DEPREM YÖNETMELİĞİNE UYGUN HALE GETİRMELİYİZ

ÖNLEM ALMAYAN HER BELEDİYE, HER HÜKÜMET VE SESSİZ KALAN, UMURSAMAYAN HER VEKİL GELECEK KATLİAMIN BİZZAT SORUMLULARIDIRLAR

TUNA ÇAKICI        İTÜ İNŞAAT 1974

TC

BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI

PROJE KONTROL MÜŞAVİRLİĞİ

A: GB    P:441

GSM:0535.7180163 tunacakici@mynet.com

  5 Star (2 puanlar, ortalama: 0.5 puan, toplam 5)
  Yükleniyor ... Yükleniyor …

Yorumlar

1 Yorum to “İSTANBUL VE DEPREM”

 1. Prefabrik Ev – Prefabrik – Prefabik Evler – Çelik – Insaat – Konteyner – Konutlar – Çelik Yapi – Kabinler on 07 Ara 2008 10:44

  Prefabrik Ev – Prefabrik – Prefabik Evler – Çelik – Insaat – Konteyner – Konutlar – Çelik Yapi – Kabinler…

  Bunda Uzunada çevresinin avlanmaya yasak olması çok etkili, çünkü Uzunada civarında üreyen ve büyüyen mercan yemlenmeye Mordoğan önlerine gelmekte bu da kalamar, mercan ve diğer balıkların sürekliliğini sağlamaktadır. Bu arada Mordo…

Yorum yapın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Kapat
E-posta ile paylaş